SUP daska

Umjesto uvoda

SUP-anje u dvoje
SUP daska

SUP-anje je u samo nekoliko godina postalo iznimno popularna aktivnost na vodi. Velika prednost je u tome što je cjenovno veoma pristupačno.
Osim toga, na SUP dasku može stati svatko, i djeca i odrasli – netko čak uživa u SUP-anju u društvu svojih kućnih ljubimaca. SUP-anje se nauči veoma brzo, a možemo veslati na bilo kojoj vodenoj površini i u bilo koje godišnje doba, sve prema osobnim sklonostima i mogućnostima.

Veslanje stojeći
SUP-anje ili veslanje stojeći

Za one koji ne znaju ili nisu sigurni što zapravo znači SUP – to je engleska kratica za »stand up paddlesurfing«  – ili u  slobodnom prijevodu surfanje stojeći pomoću vesla, ili jednostavno: veslanje stojeći. Ova (nazvat ćemo je) vještina potječe s Havaja. Za razliku od  „običnog“ surfanja kod kojega „jašemo“ valove, kod SUP-anja se po vodi pomičemo također stojeći, ali pomoću vesla, a ne valova.

U obaveznu opremu pripadaju SUP daska, sigurnosno uže i veslo. Ovisno o tome kada i gdje SUP-ate, mogli biste zatrebati nepromočivu odjeću (za hladne dane ili vodu), te prsluk za spašavanje.
Netko će možda reći da je prsluk potreban samo kod SUP-anja na veće udaljenosti, no oni oprezniji će potvrditi da prsluk nikada nije na odmet pa čak i najvještijima.
SUP daske mogu biti napravljene od tvrde plastike ili na napuhavanje. Odabir je osobne prirode, no prema isustvima smatra se da su one na napuhavanje bolje i praktičnije. Već zbog stabilnosti na vodi, niže cijene, lakšeg pohranjivanja ili transportiranja…

U nastavku teksta ipak nećemo pisati o ovom sportu i baviti se vrstom dasaka, već ćemo se više okrenuti problematici čišćenja i održavanja SUP dasaka, ali isto tako i gumenih čamaca, zračnih madraca ili bazena na napuhavanje.
Zašto smo sve njih nabrojali? Pa upravo zato jer im je čišćenje, održavanje i njega identično.

Dakle, krenimo onim što je veoma bitno, kako i koliko često čistiti SUP dasku?

Za redovito čišćenje i održavanje nakon izlaganja slanoj vodi

  • Isperite dasku slatkom vodom kako biste uklonili sol koja može nagristi materijal. (Ovo kako rekosmo, vrijedi i za gumenjake, čamce na napuhavanje i bazene). Isto tako, ispiranjem uklonite moguće naslage pijeska koje mogu djelovati abrazivno.
  • Upotrijebite blagi sapun ili specijalizirano sredstvo poput Kerapur seta uz pomoć spužve ili mekane četke. Izbjegavajte agresivne kemikalije i oštre predmete koji bi mogli oštetiti površinu daske ili čamca.
  • Provjerite ima li na vašoj dasci nekih mrlja koje do sada nisu tu bile. Ako ih ima, uklonite ih blagim sapunom ili specijaliziranim sredstvom za čišćenje Kerapur.

    Kerapur set za SUP daske i gumenjake
    KERAPUR ® set za čišćenje SUP dasaka i gumenjaka
  • Neugodni miris možete ukloniti blagim prirodnim sapunom na bazi limuna.
  • U slučaju da pronađete manja oštećenja i ogrebotine, sanirajte ih pomoću seta za hitne popravke koji ste dobili uz kupljenu dasku. Za veća oštećenja svakako se javite ovlaštenom serviseru.
  • Ne ostavljajte napumpanu dasku na suncu. Zbog visoke temperature, tlak u dasci se može promijeniti i može doći do deformacije ili oštećenja daske.

Čišćenje prije početka sezone ili prije pohrane nakon sezone

  • Provjerite oštećenja ili napuknuća na dasci.
  • Isperite dasku slatkom vodom, uklanjajući svu prljavštinu.
  • Uz pretpostavku da koristite Kerapur set za čišćenje SUP dasaka i gumenjaka, postupak je sljedeći:
    Upotrijebite četku iz seta koju možete koristiti za dosezanje teško dostupnih mjesta. Nanesite Kerapur sredstvo na četku i očistite veće površine SUP daske ili čamca na napuhavanje. Uvijek nanosite sredstvo za čišćenje na četku i tako djelujte na površinu.
    Za čišćenje jače zaprljanih površina, koristite priloženu spužvicu/brisač. Ovu spužvicu za čišćenje možete prilagoditi rezanjem na željenu veličinu, te na nju nanijeti Kerapur sredstvo za čišćenje plastike. Nježno trljajte spužvicu po površini daske/gumenjaka kako biste uklonili prljavštinu. Nakon upotrebe, spužvu isperite pod mlazom vode ili, ako je potrebno, odrežite prljave dijelove i ponovite postupak čišćenja kako biste postigli ujednačen rezultat .
    Na ovaj način možete ukloniti i nakupine zelenih algi, kao i mrlje od ulja. Na kraju temeljito isperite površinu čistom vodom kako biste uklonili svu nečistoću.
    Napomena: testirajte postupak prvo na neupadljivom području kako biste se uvjerili na moguću reakciju materijala.
    Prije kratkotrajnog, a osobito dugotrajnog pohranjivanja, obavezno dasku dobro osušite. Nakon ispiranja možete je obrisati mekom suhom krpom i ostaviti u sjeni da se potpuno osuši. Time ćete izbjeći moguću pojavu gljivica i plijesni na dasci.

Provjera oštećenja

Nakon svake uporabe, provjerite pukotine i ogrebotine na dasci, bilo da je od tvrde plastike ili na napuhavanje. U slučaju većih oštećenja kontaktirajte ovlaštenog servisera, za manja ste dobili set za hitne popravke.  Pravovremeno otkrivanje i popravak oštećenja produžit će vijek trajanja vaše daske.

Čuvanje i pohranjivanje

Skladištenje SUP daske jednako je važno kao i čišćenje:

  1. Čuvajte SUHU dasku u suhom, prozračnom prostoru na sobnoj temperaturi.
  2. Izbjegavajte ostavljanje daske na vlažnim mjestima ili pod direktnim sunčevim svjetlom. Vlažnost može uzrokovati plijesan, a sunčevo svjetlo može oslabiti materijal i izblijediti boju.
  3. Dasku postavite vodoravno ili okomito, no nemojte na nju postavljati teške predmete kako biste izbjegli deformaciju.
  4. Daske na napuhavanje je najbolje pohraniti u njenoj originalnoj torbi u kojoj držite i pumpu. Nemojte je potpuno ispuhati, niti je prejako savijati. U suprotnom bi kod dužeg stajanja mogla doći do oštećenja oblika ili strukture njene površine. Naravno, prije namatanja obavezno skinite peraje.

Redovita briga za dugotrajnu uporabu

SUP daska u plićaku - mogućnost oštećenja
Oprezno u plitkoj vodi

Pravilna briga o SUP dasci osigurava dugotrajnu uporabu i uživanje u vodenim sportovima.
Briga se odnosi na postupke koje provodite u vodi i van nje.  Dok ste u vodi, pripazite na kretanje plićakom jer se tako može izgrebati dno daske/čamca, a isto tako mogu se oštetiti peraje. Peraje su veoma bitne za stabilnost i okretnost vaše daske. Prije i nakon svake uporabe provjerite jesu li se elementi za pričvršćivanje peraja olabavili.
Na suhom nemojte dasku vući po betonu, šljunku ili nekoj drugoj tvrdoj podlozi jer će doći do habanja materijala.

Savjet: nikada svoju dasku ne omatajte dekom ili najlonskom vrećicom. U slučaju dospijeća vlage u deku ili vrećicu i kod dužeg izlaganja budite sigurni da će vas pri sljedećem otvaranju dočekati plijesan.
Pripazite i na veslo, odložite ga na način da se vremenom ne deformira. Trebat će vam i naredne sezone.

Umjesto zaključka

Ne propustite odvojiti samo malo vremena za brigu o svojoj dasci.
Slijedeći ove jednostavne savjete za čišćenje i održavanje, te korištenjem specijaliziranih sredstava poput Kerapur seta za čišćenje SUP dasaka i gumenjaka, vaša daska će ostati u izvrsnom stanju još mnogo sezona
Sretno SUP-anje!

 

Komentari su isključeni.