Kako smo u uvodu napomenuli, u idućim objavama malo ćemo se baviti redovitim čišćenjem, njegom i održavanjem namještaja. Za sada neka to bude tapecirani, jer od nečega moramo početi. Kasnije objave ćemo posvetiti i drugim vrstama namještaja. Bit će nam drago ako nađete ponešto korisno u našim objavama…
Uz pomoć našeg dobavljača LCK GmbH, renomiranog proizvođača sredstava za čišćenje i održavanje raznih vrsta namještaja, pokušat ćemo vam prenijeti dio naših iskustava i savjeta. Dakle, započnimo (nastavimo???) sa kožom.
ZAŠTO JE KOŽU POTREBNO REDOVITO ČISTITI I NJEGOVATI?
Kako bi koža dugoročno zadržala svoju privlačnost, prekrasnu mekoću i prirodnost, potrebna joj je naša pomoć izražena redovitim čišćenjem i dodavanjem bitnih sastojaka za hidrataciju i njegu. Koliko god materijal bio robustan, morate s vremena na vrijeme očistiti svoj kožni komad namještaja ako želite da ostane lijep kao prvog dana.
Koža se više ne može sama obnavljati i ovisi o učinkovitoj njezi izvana. No, to može upiti samo ako su joj pore temeljito očišćene i oslobođene od čestica prljavštine. Bez naše njege, koža svakodnevnom upotrebom brzo gubi svoju ljepotu, prlja se, suši ili boja gubi na intenzitetu.
KAKO ISPRAVNO NJEGOVATI KOŽU
Koža se prvo čisti, a zatim njeguje. – ovaj savjet svakako treba usvojiti i zapamtiti
Jer (kao i naša ljudska koža) koža može upiti sastojke za njegu samo ako su pore kože čiste i bez prljavštine. Zato su takozvani “sve-u-jednom” proizvodi za njegu slabo prikladni za redovitu njegu visokokvalitetnog kožnog namještaja, oni u najboljem slučaju samo uklanjaju prljavštinu.
Koži je potrebna vlaga kako bi se spriječilo isušivanje. Stoga s vremena na vrijeme obrišite svoj kožni namještaj posebnom KERALUX ® Staub fix rukavicom za prašinu ili nekom drugom vlažnom, mekom krpom. Na taj način ga možete očistiti od onečišćenja površinskom kućnom prašinom i istovremeno ga hidratizirati.
SVAKA VRSTA KOŽE TREBA INDIVIDUALNU NJEGU!
Budući da se pojedine vrste kože značajno razlikuju po svojstvima materijala, čišćenje i njega moraju biti individualno prilagođeni posebnim karakteristikama kože. Zašto?
Na primjer, ljubitelji kože cijene anilinsku kožu s otvorenim porama, prozračnu kao prekrasno mekan i protuklizni materijal za pokrivanje. Ali upravo to prirodno svojstvo čini anilinsku kožu vrlo ranjivom i zahtijeva intenzivnu njegu. Kako bi sigurno prolazila kroz svakodnevicu, anilinska koža prije svega zahtijeva podmazivanje i zaštitu od vlage i svjetlosti.
Nasuprot tome, površina pigmentirane, glatke kože ima zaštitni sloj boje. Stoga se ove kože vrlo lako održavaju, lako čiste i prikladne su za svakodnevnu upotrebu. Prava krema za njegu daje ovoj koži puno vlage i manje zamašćivanja, zaštitu od svjetla i antioksidanse za dugi vijek trajanja.
Visokokvalitetni asortiman KERALUX ® odgovara svakoj vrsti kože s individualnom linijom za njegu. Tako možete biti sigurni da vaša koža dobiva upravo onu optimalnu njegu koja joj je zaista potrebna:
Temeljito i istovremeno nježno čišćenje · Važno vlaženje · Optimalno vlaženje za održavanje osjećaja mekoće · Zaštitnu impregnaciju · Učinkovitu zaštitu od svjetlosti za održavanje svježine boje · Antioksidanse za dugi vijek trajanja.
JOŠ NEKOLIKO SAVJETA KAKO ISPRAVNO RUKOVATI KOŽNIM NAMJEŠTAJEM:
Prilikom čišćenja kožnog namještaja nikada nemojte koristiti krpe od mikrovlakana jer mogu oštetiti površinu kože.
Koristite meku pamučnu krpu: ili za to predviđenu Staub fix rukavicu:
Za čišćenje kožnih (ali i drugih) površina uvijek koristite destiliranu vodu kako biste izbjegli ružne mrlje od kamenca.
Odjeća intenzivnih boja (npr. tamne traperice), moderni jastuci, deke i slično mogu promijeniti boju kože. Dodaci jarkih boja posebno su “opasni”. Svijetlu kožu zaštitite KERALUX ® intenzivnom zaštitom ili izbjegavajte takav kontakt. U suprotnom, imamo i na to odgovor iako je bolje spriječiti ako se već može.
Izbjegavajte previše vlage! Previše vlage može oštetiti kožni namještaj. Nikada ne čistite kožu slabo ocijeđenom, mokrom već samo vlažnom krpom. Unutarnji okvir također je često izrađen od drva i, kao i drugi unutarnji materijali, reagira na previše vlage, na primjer nestabilnošću ili plijesni (zaraza gljivicama). Preporučena sobna klima za kožni namještaj je relativna 45-50% vlažnost i sobna temperatura 18-20°C.
Izbjegavajte izravno izlaganje svjetlu. Sunčeva i umjetna svjetlost mogu posvijetliti boju i isušiti kožu.
Previše topline/vrućine oštećuje kožne presvlake. Kožni namještaj stoga treba biti najmanje 30-40 cm udaljen od grijača – ovisno i o jačini samog grijača. Kožni namještaj koji se postavlja neposredno ispred izvora grijanja trebao bi imati dovoljno prostora za dovod zraka kako bi se spriječilo nakupljanje topline.
Kućni ljubimci, patentni zatvarači i oštri predmeti mogu uništiti površinu kože. Najbolje je pokušati izbjeći te kontakte.
Ako postoje mrlje: reagirajte ODMAH! Na primjer, ako postoje mrlje od pića, nježno upijajte tekućinu papirnatim ručnikom (kuhinjskom rolom). Nakon toga očistite odgovarajućim KERALUX ® sredstvom za čišćenje. Nemojte pritiskati, inače će mrlja prodrijeti u kožu.
Više informacija dat ćemo u idućim objavama.